You are currently viewing Jak stworzyć modną stylizację? Praktyczny przewodnik po łączeniu kolorów

Jak stworzyć modną stylizację? Praktyczny przewodnik po łączeniu kolorów

Czy zastanawiasz się czasami, które stroje najlepiej pasują do siebie kolorystycznie? Jeśli nie wiesz, jak łączyć kolory ubrań damskich, koniecznie przeczytaj nasz praktyczny przewodnik po łączeniu kolorów. Poznasz podstawowe zasady dotyczące łączenia barw. Podpowiemy Ci także, jak dobierać kolory ubrań, aby stworzyć modną stylizację. Zapraszamy do lektury!

Podstawowe zasady łączenia kolorów

Odpowiednio dobrana garderoba to klucz do eleganckiego wizerunku. W związku z tym umiejętność łączenia kolorów jest bardzo ważna w modzie. Dzięki temu możesz tworzyć stylizacje, które sprawią, że będziesz zawsze wyglądać stosownie do okazji. Przyda Ci się to już na etapie robienia zakupów. Bo po co wydawać zbędnie pieniądze na ubrania, których nie założysz, ponieważ nie będą do siebie pasować? To oczywiste. Dlatego też jeśli dotąd nie poznałaś podstawowych zasad łączenia kolorów, zrób to teraz. 

Koło kolorów, czyli harmonia barw

Jest to niezwykle pomocny schemat, który pomaga zrozumieć, jak powstają poszczególne kolory. Składa się z czterech głównych barw. Jest to czerwień, żółty, zielony i niebieski. Ich mieszanie i przenikanie sprawia, że tworzą się pozostałe kolory. Koło barw z powodzeniem wykorzystasz do wyboru codziennych stylizacji. A dzięki odpowiedniemu zestawieniu kolorów możesz wpłynąć na swój nastrój. Dlaczego? Ponieważ niektóre kolory potrafią dodać energii, a inne pomóc w wyciszeniu i koncentracji. Jeśli zastanawiasz się, jak  łączyć kolory ubrań damskich, zastosuj zasady koła barw.

Zasada łączenia kolorów analogicznych

Polega na tym, aby połączyć ze sobą kolor główny z dwoma sąsiadującymi. Możesz także łączyć ich jasne lub ciemne odcienie, a nawet dodać jeszcze dwa następne kolory sąsiadujące z poprzednimi. Jest to przydatny sposób na uzyskanie delikatnego i niezbyt kontrastowego zestawienia różnych barw.

Zasada łączenia kolorów komplementarnych

Jest to łączenie polegające na zestawieniu dwóch kolorów znajdujących się naprzeciwko siebie. Przykładem może być fioletowy i żółty, czerwony i zielony lub niebieski i pomarańczowy. Tworzy się w ten sposób ciekawe kontrasty, które pozwalają wydobyć głębię obydwu kolorów, bez przyćmienia żadnego z nich.

Zasada łączenia kolorów triadycznych

To połączenie powstaje z kolorów znajdujących się na wierzchołkach trójkąta, czyli np. pomarańczowy, fioletowy i zielony. Dzięki temu, że kolory są w równej odległości od siebie, równoważą się, a tym samym nie powodują chaosu dla oka. Zasadę tę można również wykorzystać, łącząc dwa kolory obok siebie z kolorem naprzeciwko. Może to być czerwony, fioletowy i zielony.

Zasada łączenia kolorów monochromatycznych

Polega na wykorzystaniu kilku tonacji jednego koloru o tej samej temperaturze, ale o różnym nasyceniu, np. kilku odcieniu zieleni.

Zasada łączenia kolorów achromatycznych

Biel, czerń i odcienie szarości powstają w wyniku połączenia ze sobą w równych proporcjach par barw dopełniających. 

Łączenie kolorów — jakie ubrania pasują do siebie?

Skoro już wiesz, co to jest koło barw i na czym polegają podstawowe zasady łączenia kolorów, warto zastanowić się nad najważniejszą kwestią. Jak dobierać ubrania, aby tworzyły spójną całość

Jeśli zdecydujesz się na monochromatyczne zestawienie, możesz wybrać jeden kolor i nosić go od stóp do głów. Tego typu jednokolorowe stylizacje wydłużają optycznie sylwetkę, więc idealnie nadają się dla pań, które chcą wyglądać szczuplej. Możesz także wybrać jeden kolor w kilku tonacjach. Totalne zestawienia pięknie się prezentują, a jednocześnie są o wiele mniej wymagające niż monochromatyczne. Jak łączyć kolory ubrań damskich, aby przełamać monotonię? Łącz różne faktury tkanin, np. skórę i zamsz. Łącząc kolory na zasadzie kontrastu, możesz puścić wodze fantazji. Boisz się, że przesadzisz i stylizacja będzie zbyt awangardowa? Załóż sukienkę lub kombinezon w jednym kolorze i dobierz dodatki w kolorze przeciwstawnym. Natomiast kolory pokrewne tworzą zestawienia niezwykle harmonijne, ponieważ widać w nich płynne przejścia barw. 

Lubisz pastele? Świetnie komponują się z bielą, beżem, brązem i granatem, ale niezbyt dobrze współgrają z neonowymi kolorami. Idealnym rozwiązaniem jest łączenie pastelowych ubrań w obrębie tych samych barw. Takie połączenia doskonale sprawdzają się na rodzinnych uroczystościach, ponieważ ich delikatność podkreśla elegancki charakter spotkania. Z kolei neonowe kolory bardzo dobrze wyglądają z ponadczasową czernią. 

Podsumowanie

Wiedza o tym, jak łączyć kolory ubrań damskich, aby tworzyły harmonijne zestawienia, przydaje się nie tylko projektantom. W codziennym życiu również warto wykorzystać te informacje. Nasz markowy butik ma w swojej ofercie mnóstwo ciekawych propozycji, dzięki którym będziesz zawsze wyglądać modnie i stosownie do okazji. Znajdziesz tu zarówno modne koszule damskie, modne T-shirty damskie, jak i modne sukienki damskie, modne spodnie damskie czy modne bluzy damskie. Sprawdź ofertę Mania Mody i stwórz niepowtarzalne stylizacje!

Dodaj komentarz